A harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. A ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

Ayrıca, a harfi ile başlayan hayvan isimleri için İngilizce, Almanca, çevirilerini ayrı başlıklar altında sıralamayı unutmadık. Çocuklar özellikle sizlerin, hayvanlar hakkında bir kaç kısa bilgi ile eğlenceli ve eğitici vakit geçirmenizi umuyoruz.

Peki, A harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?
 • İsim, şehir, hayvan oyunu için ideal bir liste ile karşınızdayız. Eğer bu oyunda takılı kaldıysan a harfi ile hayvan isimlerinden birini kullanabilirsin.
 • A harfi ile başlayan hayvanlar ansiklopedisi oluşturabilirsiniz. Hayvanların isimleri yanı sıra temel özelliklerinden bahsettik. Bunlardan faydalanarak kendi hayvan ansiklopedini oluşturabilirsin.
 • Hayvan sözlük. A harfi ile hayvan isimleri ile Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca çevirilerini içeren bir sözlük oluşturmaya ne dersin?
$ads={1}

A Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri


A harfi ile hayvan listemize en çok bilinen a harfiyle başlayan hayvan isimlerine yer ver vermeyi unutmadık.

 • Akrep
 • At
 • Ayı
 • Aslan
 • Antilop
 • Arı
 • Alabalık
 • Aslan Balığı
 • Akya Balığı
 • Angut Kuşu
 • Ayı Balığı
 • Alageyik
 • Ahtapot
 • Altın Balık
 • At Sineği
 • Astronot Balığı
 • Arı Balığı
 • Akbaba
 • Arı Kuşu
 • Ağaçkakan
 • Alaycı Kuş
 • Atmaca
 • Ateş Böceği
 • Ağustos Böceği

Akrep

Akrep - A Hayvan İsimleri
Akrep - A Hayvan İsimleri

A harfi ile hayvan isimleri listesinde ilk sırada Akrep. Dünya’da bilinen 1753 farklı akrep türü bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü olan Heterometrus 23 santim boyuna ulaşabilir. Etçil beslenen canlılardır. Küçük böcek türleri başta olmak üzre fare gibi kemirgenler küçük yılan türleri ve kurbağaları yerler.

Akrepler ortalama 10 ile 13 yıl arası yaşayabilir. Ülkemizde bulunan 20 akrep türünden 12 tanesi zehirlidir. Akrep sokmaları insanlar için ölümcül olabilir. Akrep tarafından sokulan insanlarda ilk önce kusma ve bulantı başlar. Kişi, hareket kabiliyetini kaybeder, yüksek acı ve ağrı hisseder. Akrep sokmalarında acil tıbbı yardım almak hayati önem taşır.

At

AT - A Hayvan İsimleri
AT - A Hayvan İsimleri

A ile başlayan hayvan isimleri listemizde ikinci sırada At. Atların günümüzden 5.500 yıl önce ilk kez evcilleştirildiği tahmin edilmektedir. Atın evcilleştiren ilk insanlar atın etinden ve sütünden faydalanmıştır. Ayrıca yük taşıma, ulaşım, avlanma ve savaş alanında kullanılan atlar, Göç eden toplulukların yeni yerlerin keşfinde büyük önemi bulunmaktadır.

$ads={2}

Atlar ortalama 20 ile 23 yıl arası yaşamaktadır. Atlar dört nala ortalama 25 ile 30 km arası hızda koşarlar. Kaydedilen en yüksek hız saatte 70 kilometredir. Atların boyu yani yerden yüksekliği ortalama 150 ile 170 santim arasıdır. Yetişkin bir at ortalama 350 ile 500 kilo ağırlığa ulaşır.

Ayı

Ayı - A Hayvan İsimleri
Ayı - A Hayvan İsimleri

Ayılar hem ot hemde etle beslenen hepçil canlılardır. Kutuplarda yaşayan nadir hayvan türlerinden bir tanesidir. Yaz aylarında günde ortamla 55 kilo et yiyen ayılar, kış uykusuna hazırlık yapar. En güçlü kara memeleri arasında ilk sırada yer alır.

Ülkemizde en çok Karadeniz, Doğu Karadeniz ormanlarında Boz ayılar yaşar. Yetişkin bir erkek boz ayının boyu 150 santim uzunluğuna ulaşabilir. Ortalama ağırlığı 250 ile 300 kilogram ağırlığa ulaşmaktadır.

Arı

Arı - A Hayvan İsimleri
Arı - A Hayvan İsimleri

Arı 100 milyon yıldır var olduğu bilinen bir böcek türüdür. Arılar bitki polenlerini taşıyarak bitkilerin döllenmesine yardımcı olur. Yapılan bir araştırmaya göre Dünyamızda bulunan bitkilerin %77’si arılar tarafından döllenmeye muhtaçtır.

Tarımsal ilaçlamalar yüzünden arıların nesli tehlikededir. Albert Einstein, “Eğer dünya üzerinde bulunan tüm arılar bir gün yok olacak olursa dünya üzerindeki canlıların en fazla 4 yıl hayatta kalacağı söylemiştir.

Arıların koku duyuları çok gelişmiştir. Saniyede ortalama 240 defa kanat çırparak havada asılı kalabilir. Ürettikleri bal sebebiyle insan hayatına büyük fayda sağlarlar. Ayrıca böcek türleri arasında insanların yiyebileceği bir besin üreten tek canlıdır.

Aslan

Aslan - A Hayvan İsimleri
Aslan - A Hayvan İsimleri

A harfi ile hayvan isimleri listesinde 5. sırada Aslan var. Günümüzde aslan sadece Afrika’da yaşamaktadır. Etçil hayvanlardır. Grup halinde yaşar ve avlanırlar. Bir aslan doğal yaşamda 10 ile 12 yıl yaşarken esaret altında 25 yıl yaşadığı bilinmektedir.

Yetişkin bir erkek aslan ortalama 200 ile 250 kilogram, dişi aslan ise 110 ile 150 kilogram ağırlığındadır. Aslanlarda gebelik sorusu 110 gündür. Bir seferde 1 ile 4 yavru doğururlar. Kısa gebelik süresinden dolayı ortalama bir aslan yavrusu 350 ile 45 gram arası doğmaktadır. Yavruların hayatta kalma olasılığı çok düşüktür. Grup içinde anlaşmazlık ve erkek lider aslanın değişmesi gibi durumlarda aslan yavruları öldürülebilir.

Antilop

Antilop – A Hayvan İsimleri
Antilop – A Hayvan İsimleri

Antilop, Bovidae familyasına ait 90 kadar ot obur hayvana verilen ortak isimdir. Çift toynaklı ve geviş getiren hayvanlardır. Timsah, aslan, puma, leopar, sırtlan başta olmak üzre bir çok yırtıcı hayvan tarafından avlanılmaktadır.

Antilop türüne göre saatte 40 km hız’dan 7 km hıza ulaşabilir. Avcılarından hızlı zikzaklar çizerek kaçarlar. İnsanlar tarafından avlanır. Bir antilop’un gebelik süresi ortalama 250 gündür. Sürü halinde yaşarlar.

Akbaba

Akbaba - A Hayvan İsimleri
Akbaba - A Hayvan İsimleri

Akbabalar leş yiyiciler olarak bilinir. Bir akbaba 30 kilometre mesafeden kan kokusunu duyabilir. Bilim insanları sırtlanlar ile akbabalar arasında av bulmada bir bağ olduğunu düşünmektedir. Aslında her iki hayvanın arasında benzerlikler bulunur.

Örneğin av yapan aslanların sayısı az ise sırtlanlar tarafından taciz edilerek avın kaçırılması denenmektedir. Aynı yöntemi akbabalar’da uygular. Yoğun guruplar halinde gezen akbabalar avcıyı baskılayarak kaçırır ve avı yer.
 
Akbabaların farklı türleri dünya genelinde Çin’den Güney Avrupa’ya kadar olan kara parçalarında yaşarlar. Ülkemizde Sakallı Akbaba, Kızıl Akbaba, Küçük Akbaba, Kara Akbaba olmak üzre 4 türü yaşamaktadır. Genel olarak 3 metrelik açık kanat uzunluğu ile uçan en büyük kuşlar arasında yer alırlar.

Ağaçkakan

Ağaçkakan - A Hayvan İsimleri
Ağaçkakan - A Hayvan İsimleri

A ile baslayan hayvan isimleri listesinde sırada Ağaçkakan bulunuyor. Ağaçkakanlar agaç kabuklarının altında saklanmış tırtıl, böcek, küçük sürüngenler başta olmak üzre bazı meyve ve yaprakları yiyerek beslenirler.

Çok sağlam ağaçları gagalarıyla oyarak içlerine yuva yaparlar. Bu oyma işlemi sırasında beyinleri etkilenmemesi için tasarlanmış çok korunaklı bir kafa tasına sahiplerdir. Yırtıcı kuşlar ve yılanlar başta olmak üzre ağaç kakanın bir çok avcısı bulunmaktadır. Vahşi doğada ortalama 4 yıl yaşarlar.

Atmaca

Atmaca - A Hayvan İsimleri
Atmaca - A Hayvan İsimleri

Atmaca, atmacagiller familyasına ait gündüz avlanan yırtıcı kuşlara verilen ortak addır. Atmacalar ülkemizin her yerinde bulunmaktadır. Etçil canlılardır. Küçük kuşlar ve kemirgenleri avlarlar.

Atmaca kuşları insanlar tarafından yapılan avlarda kullanılmaktadır. Özelikle Türk kültürünün bir mirası olan bu avcılık yöntemine Atmacacılık denilmektedir. Karadeniz’de yapılan etkinliklerle bu kültürel miras hala daha canlı tutulmaktadır.

Ateş Böceği

Ateş Böceği- A Hayvan İsimleri
Ateş Böceği- A Hayvan İsimleri

Ateş böcekleri fiziksel olarak değerlendirildiğinde sanki hiç bu dünyadan değilmiş gibi bir izlenim vermektedir. Ateş böcekleri uzun süreli uçamazlar ve karın kısımlarında yeşil ile sarı renk ışık üretebilirler. Erkek ateş böceğinde kanat bulunurken dişi’de bulunmaz.


Ürettikleri luciferin adlı kimyasal oksijenle tepkimeye girerek ışık üretmelerini sağlar. Ateş böcekleri ürettikleri ışığın ısısından etkilenmezler. Işıldama süreleri türüne göre değişmektedir. Bu ışığı düşmanlarını korkutmak, avlanmak, haberleşmek ve çiftleşmek için kullanırlar.

Ağustos Böceği

Ağustos Böceği - A Hayvan
Ağustos Böceği - A Hayvan

A ile baslayan hayvan isimleri adlı listemizin son sırasında hikayeler ve masallara konu olan bir canlı bulunuyor. Kendilerine özgü ötüşleri yaklaşık 5 km mesafeden insan kulağı tarafından duyulabilir.

Çin ve Latin Amerika ülkelerinde ateş böcekleri yenmektedir. Erkek ateş böceklerinin karınları davula benzeyen bir tasarıma sahiptir ve kasları gerginleştirip gevşeterek yüksek bir ses çıkartır. Bu sesi haberleşmek ve çiftleşmek üçün kullanırlar.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski