Addison hastalığı, 1849 yılında, Dr. Thomas Addison tarafından tarif edilen bir hastalıktır. Aynı yılda, aynı doktor, pernisyöz anemiyi de tarif etmiştir. İngiltere'de Newcastle Upon Tyne yakınlarında doğan ve öğrenimini Edinburgh Üniversitesinde yapan Dr. Addison, Londra'da Guys's Hastanesinde üne kavuştu.

 

Bökreküstü bezlerinin zarar görmesine bağlı olarak anlattığı hastalığın nedeninin doğruluğunu yıllar ispatlamıştır. Addison hastalığının nedeni bökreküstü bezlerinin zarar görmesidir.

Addison Hastalığı Sebepleri ve Tedavisi
Addison Hastalığı

Dr. Addiso'un tarifine göre, addison hastalığının belirtileri, anemi, genel zafiyet, kalp ritminin bozukluğu, midede aşırı duyarlılık ve derinin özel bir renk değiştirmesiyle teşhis edilmektedir. Derinin renk değiştirmesi, derinin açıkta kalan yerlerinde (yüz ve eller gibi) başlar, gövdeye yayıldıkça sarıdan koyu kahverengi, hatta siyaha doğru değişir.

Hasta az hareket etse dahi aşırı halsizlik hisseder. Baş dönmesi ve bayılma şikayetleri, kan basıncının düşmesi nedeniyle kulak çınlaması, kusmayla birlikte bulantı ya da sadece bulantı bazen ishal addison hastalığının belirtilerindendir.

$ads={1}

Addison Hastalığı Sebepleri

Addison hastalığı sebepleri, Tüberküloz, tümörler veya ağır kanama sonucu böbreküstü bezlerinin zarar görmesidir. Böylelikle, bu bezlerin hormon yapımı yok olur. Bu hormonlar hayatın devam edebilmesi için önemlidir ve türlü etkilerinden biri de, kan basıncını ve kas kasılmalarını normal sevisinde tutmaktır. Addison hastalığı, genellikle 20-30 yaşlarında görülür, çocuklukta veya yaşlılık çağlarında ender rastlanan bir hastalıktır.

Addison Hastalığı Tedavisi

Kortizon uygulamasına kadar, tek tedavi yolu, bol miktarda sofra tuzu kullanılmasıydı. Sofra tuzu tedavisi sadece ölümü geciktiren bir tedbirdi. Günümüzde, bu bezlerin yaptığı hormonları ağız yolu veya enjeksiyonla hastaya vererek hastaların çoğu normal hayatını sağlıklı şekilde sürdürebilmektedir.

Bu tedavi, sübstitüsyon (eksikliği tamamlama) tedavisi olduğundan, diyabetli hastaların insülin kullanması gibi, hayat boyut sürdürülmesi şarttır.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski