B harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. B ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

Ayrıca, b harfi ile başlayan hayvan isimleri için İngilizce, Almanca, çevirilerini ayrı başlıklar altında sıralamayı unutmadık. Çocuklar özellikle sizlerin, hayvanlar hakkında bir kaç kısa bilgi ile eğlenceli ve eğitici vakit geçirmenizi umuyoruz.

Peki, B harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?
 • İsim, şehir, hayvan oyunu için ideal bir liste ile karşınızdayız. Eğer bu oyunda takılı kaldıysan b harfi ile hayvan isimlerinden birini kullanabilirsin.
 • B harfi ile başlayan hayvanlar ansiklopedisi oluşturabilirsiniz. Hayvanların isimleri yanı sıra temel özelliklerinden bahsettik. Bunlardan faydalanarak kendi hayvan ansiklopedini oluşturabilirsin.
 • Hayvan sözlük. B harfi ile hayvan isimleri ile Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca çevirilerini içeren bir sözlük oluşturmaya ne dersin?
$ads={1}

B Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

 • Bizon
 • Bukalemun
 • Bülbül
 • Boğa
 • Bufalo
 • Babun
 • Balina
 • Boz Ayı
 • Boa Yılanı
 • Bıldırcın
 • Barbun Balığı
 • Balıkçıl Kuşu
 • Bok Böceği
 • Baştankara
 • Bit
 • Bal Porsuğu
 • Beçtavuğu
 • Beyaz Köpek Balığı
 • Baykuş
 • Bombardıman Böceği
 • Başlıklı Maymun

Bombardıman Böceği

Bombardıman böceği - B hayvan isimleri
Bombardıman böceği - B hayvan isimleri

B harfi ile hayvan isimleri listesinde ilk sırayı Bombardıman Böceği yer alıyor. Bu böcek alışagelmişin dışında. Kimyasal silah kullanan esrarengiz bir böcek. Geceleri avlanır ve etçil beslenir.

Kuyruğundan fışkırttığı kimyasal ile saldırdığı böcekleri eriterek yok eder. Ayrıca bu özelliğini savunma amaçlıda kullanmaktadır. Kaynama noktasına ulaşan sıvı böceğin kendisine zarar vermez.

$ads={2}
 
Antarktika hariç tüm kıt’alarda yaşar. Genellikle ılıman iklim ve nemli bölgelerde yaşar. Saldırı için kullandığı sıvı insanın canını yakabilir.

Bizon

Bizon - B hayvan isimleri
Bizon - B hayvan isimleri

Bizon 19. yüz yıla kadar ülkemizde var olan canlılardan biri olmasına rağmen günümüzde ülke sınırlarımızın içinde yaşamaktadır. 6 adet Bizon türünden 4 tanesinin nesli tükenmiştir. Şuan Avrupa Bizonu ve Amerika Bizonu olarak 2 türü bulunmaktadır.

Amerikan bizonu Dünyanın en büyük büyükbaş hayvanıdır. Otçuk beslenen ve geviş getiren bu canlılar sürüler halinde yaşarlar. Yetişkin erkek bizonlar 900 ile 1300 kilogram ağırlığına ulaşırlar. Hörgüç omuzlu ve boynuzlu bu canlıların darbeleri vahşi hayvanlar ve insanlar için ölümcüldür.

Bukalemun

Bukalemun
Bukalemun

B ile başlayan hayvan isimleri listesinde 3. sırada Bukalemun. Renk değiştirme özelliği onu çok popüler olmasına sebep olmuştur. 18. yüzyıldan bu yana evcil hayvan olarak beslenmektedir. Ağır hareket etmelerine rağmen saniyenin yüzde 1’inde 95 kilometre hızla dillerini ileriye doğru fırlatarak avlanabilirler. Dilleri vücut uzunluğunun yaklaşık 1.5 katından daha uzundur ve katlanarak ağzının içine gizlenir.

Bukalemun etçil beslenir. Vahşi doğanın kamuflaj ustasıdır. Dokundukları ortama ayak uyduran bu canlılar saniyeler içinde değiştirebilir. Renk değiştirme özellikleri sayesinde avcılarından saklanır. Avlanmak için bulunduğu ortama renk olarak uyum sağlar ve hareket etmeden bekler.

Bülbül

Bülbül - B hayvan
Bülbül - B hayvan

Bülbül ötüşü ve sesinin güzel oluşu nedeniyle Türk edebiyatında en fazla bahsi geçen hayvandır. Aşkı ve aşıkları simgeler. 21 gram ağırlığa sahip küçük bir kuş türüdür.

Kış aylarında göç ederler. Böcek, bitki tohumları ve meyvelerle beslenirler. 150 farklı ötüş sesi bulunur. Vahşi doğada ortalama 2 yıl yaşarlar.

Babun

Babun - B hayvan isimleri
Babun - B hayvan isimleri

Babun, yerde yaşayan köpeksi maymun türüdür. Köpeksi burunları ve uzun sivri dişleri bulunur. Babun hepçil beslenir. Gruplar halinde yaşarlar. İnsanla temas halinde olan babunlar insanlara saldırabilir, hırsızlıkta ustadırlar.

Vahşi doğada en çok korkulan yırtıcıların yavrularını kaçırarak öldürüp yediği bilinmektedir. Örnek verilmek gerekirse aslan yavrusu, leopar yavrusu, kaplan yavrusu kaçırıp öldürerek yediği belgesellere konu olmuştur.
 
Gruplar halinde yaşarlar ve iki grup karşı karşıya gelirse birbirlerini öldürüp yiyebilirler. Vahşi doğada ortalama 30 ile 35 yıl yaşarlar. Ortalama 25 ile 30 kilogram ağırlığına ulaşırlar ve boyları 75 santimdir.

Balina

Balina - B hayvan isimleri
Balina - B hayvan isimleri

Balinalar bilinen en büyük deniz canlısıdır. Tüm yaşamlarını okyanuslarda geçirmelerine rağmen solungaçları yerine insanlar gibi akciğerleri bulunmaktadır.

Deniz memelisi olan balinalar gebelik süresi türlerine göre değişmektedir. Katil balinaların gebelik süresi 15 ile 18 ay arasıdır. Doğumdan sonra yavrusunu emzirerek büyütür. Akçigerleri olan balinalar ortalama 4 dakikada bir su yüzeyine çıkarak nefesini tazeler ev tekrar suya dalar. Bu durum onların kolay avlanmasına ve nesillerinin tehlikeye girmesine neden olmuştur.
 
Tıp ve kozmetik alanından yakıt üretimine kadar bir çok alan için balinalar avlanmaktadır ve bir çok türünün soyu tükenmiştir. Bir mavi balina ortalama 35 metre uzunluğunda ve 160 ton ağırlığındadır.

Bıldırcın

Bıldırcın - B hayvan isimleri
Bıldırcın - B hayvan isimleri

Bıldırcın doğada yer aldığı sürece kene ve bitki zararlısı canlıları yiyerek beslenen hepçil bir canlıdır. Bilinen en küçük bıldırcın türü 55 gram en büyüğü ise 150 gram ağırlığındadır. 10 gramdan daha hafif yumurtaları bulunur.

İnsanlar tarafından avlanan en zayıf hayvanlardan birsidir. Tavuk gibi çiftliklerde bıldırcın yumurtası ve eti için bıldırcın üretimi yapılmaktadır. Bıldırcının kuluçka süresi 17 gündür.

Bok Böceği

Bok böceği - B hayvan isimleri
Bok böceği - B hayvan isimleri

Bok böcekleri, Antarktika hariç tüm kıt’alarda yaşarlar. Etçil ya da otçul beslenen canlıların pisliklerini yiyerek yaşarlar. Pislikleri top haline getirerek yuvasına taşır ve depolar.

Beslenme kültürüne bakıldığında bu böcek türü diğerlerinden çok farklıdır. Eski Mısır’da kültürel olarak çok büyük önem görmüştür. Ölümden sonra diriliş, ölümsüzlük, ve üremeyi simgelemektedir.

Baykuş

Baykuş - B Hayvan
Baykuş - B Hayvan

B harfi ile hayvan isimleri listesinin en sonunda çok asil bir hayvan bulunuyor. Baykuş kültürel olarak bir çok toplumu etkilemiştir. Bazı kültürler Baykuşu kötü ve uğursuz olarak simgelerken bazı kültürler bilge, bilgi ve bilge kişilik olarak simgelemiştir. Türk kültüründe baykuş bilgeliği simgelemektedir.

Mimar Sinan yapmış olduğu bir çok camide bilgeliği simgeleyen baykuş motifini kullanmıştır ayrıca Mimar Sinan Üniversitesinin logosunda baykuş bulunmaktadır.
 
Baykuşlar fiziksel olarak doğa üstü yaratıklardır. Kafalarını 270 derece çevirebilirler. Geçe avcılarıdır. Uçarken çok sessiz, onları duymak neredeyse imkansızdır. Etçil beslenirler. Ülkemizde 10 adet baykuş türü yaşamaktadır. Bunlardan en yaygınları Puhu ve peçeli Baykuştur.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski