Ç harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. Ç ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

Ayrıca, ç harfi ile başlayan hayvan isimleri için İngilizce, Almanca, çevirilerini ayrı başlıklar altında sıralamayı unutmadık. Çocuklar özellikle sizlerin, hayvanlar hakkında bir kaç kısa bilgi ile eğlenceli ve eğitici vakit geçirmenizi umuyoruz.
 
Peki, Ç harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?
 • İsim, şehir, hayvan oyunu için ideal bir liste ile karşınızdayız. Eğer bu oyunda takılı kaldıysan ç harfi ile hayvan isimlerinden birini kullanabilirsin.
 • Ç harfi ile başlayan hayvanlar ansiklopedisi oluşturabilirsiniz. Hayvanların isimleri yanı sıra temel özelliklerinden bahsettik. Bunlardan faydalanarak kendi hayvan ansiklopedini oluşturabilirsin.
 • Hayvan sözlük. Ç harfi ile hayvan isimleri ile Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca çevirilerini içeren bir sözlük oluşturmaya ne dersin?
$ads={1}

Ç Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

 • Çakal
 • Çekirge
 • Çıyan
 • Çekiç Balığı
 • Çulluk
 • Çıngıraklı Yılan
 • Çizgili Sincap
 • Çöl Tilkis
 • Çipura
 • Çita
 • Çıt Kuşu
 • Çizgili Sırtlan
 • Çin Aslanı
 • Çizgili Mercan
 • Çöl Koşarı
 • Çaylak
 • Çizgili Kertenkele
 • Çöl Kobrası
 • Çöl Sıçanı

Çakal

Çakal - Ç hayvan isimleri
Çakal - Ç hayvan isimleri

Ç harfi ile hayvan isimleri listesinde ilk sırada çakal yer alıyor. Vahşi doğada çakallar leşçil beslenirler. Genellikle kendileri avlanmaz. Anadolu köylerinde çakallar tarafından saldırıya uğrayan koyun sürüleri ve tavuk kümeslerinin varlığı bilinmektedir.

Etçil beslenen çakallar gerekirse avlanabilirler. Küçük kemirgenler ve küçük kuş türleri en önemli besin kaynaklarıdır. Çakallar bir çok açıdan köpeğe benziyor olsa da asla evcilleştirilemez.
 
Ülkemizin her bölgesinde çakallar yaşamaktadır. Ortalama ağırlıkları 1-12 kilodur. İnsanlarla karşılaştıklarında genellikle ürkek tavırlar sergileyerek kaçarlar.

Çipura

Çupra - Ç hayvan isimleri
Çupra - Ç hayvan isimleri


Ç ile başlayan hayvan isimlerini listesinde ikinci sırada Çupra bilinen diğer adıyla Çipura bulunuyor. Ülkemizde Akdeniz kıyılarında sahip olan şehirlerde avcılığı sıklıkla yapılır.

$ads={2}

Genellikle yengeç gibi sert kabuklu canlılarla beslenir ve avcılığı yapılır. Ortalama uzunlukları 25 ile 35 santim arasında olmasına rağmen daha büyüklerine rastlanmaktadır. Bir çupra 200 gram ile 3 kilogram arası ağırlıkta olabilir.

Çıyan

Çiyan - Ç hayvan isimleri
Çiyan - Ç hayvan isimleri

Antarktika dışında tüm kıt’alarda yaşarlar. Bazı türleri zehirlidir. Çıyanların dişleri genellikle insan derisini delemeyecek kadar küçük olduğundan kolay kolay insanlara zarar veremezler.

Çıyanlar evleri istila ederek insan yaşam alanlarını tahrip edebilirler. Genellikle nemli ortamları severler. Boyları 2 santim ile 20 santim arasında değişmektedir. Boyutlarına nazaran çok hızlı hareket ederler. Diğer küçük böcek ve canlıları yiyerek beslenen etçil böcektir.

Çekirge

Çekirge - Ç hayvan isimleri
Çekirge - Ç hayvan isimleri

C ile başlayan hayvan isimleri listesinde 3. sırada çekirge var. Çekirgeler otçul beslenirler. Biz onları genellikle haberlerde çekirge sürüsü istilası başlıklı haberlerden takip edebiliriz. Milyonlarca çekirge tarım alanlarını istila ettiğinde kıtlığa sebep olabilir. En küçük çekirge 2 santim boyundayken en büyükleri 12 santim uzunluğunda olabilir.

Milyonlarca çekirge, hep birlikte sıcak alanlara uçarak bir kara bulut misali göç eder. Çekirgeler zehirli değildir ve insanlara genellikle zarar vermez. Çekirgelerin bu denli çoğalarak tarım arazilerine zarar vermesinin altına doğal avcılarının yok olması ve insanlar tarafından yok edilen ormanlar sebep gösterilmektedir.

Çekiç Balığı

Çekip köpek balığı - Ç hayvan
Çekip köpek balığı - Ç hayvan

Ç harfi ile hayvan isimleri listesinde 4. sırada Çekiç balığı var. Dünya genelinde ılık suya sahip tüm kıyılarda yaşarlar. Genellikle kabuklu deniz canlıları, küçük köpek balıkları, ahtapotlar ana besin kaynaklarıdır.

Çekiç köpek balıkları aslında yakalayabildikleri her şeyi yerler. Boyları yaklaşık 6 metre uzunluğa erişir. 400 ile 600 kilo ağırlığa ulaşabilirler. Avcı, etçil balıklardır.

Çulluk

Çulluk - Ç hayvan isimleri
Çulluk - Ç hayvan isimleri

Çullukların uzun ince gagaları bulunur. Genellikle toprak altında bulunan solucan, kurt ve böcekleri yerler. 55 santim kanat genişliğine sahiptir. Boyları 3-35 santim ağırlıkları ise 30 gram civarıdır. Gagalarının uzunluğu 7 santime erişebilir.

Çulluk avcılığı sebebiyle ülkemizde nesli tehlike altındadır. Orman çulluğu, su çulluğu ve büyük su çulluğu bilinen 10 çulluk türleri arasında yer almaktadır.

Çöl Koşarı

Çöl Koşarı
Çöl Koşarı 

Çöl koşarı, genellikle kurak arazilerde yerde gezinerek toprak altındaki böcek, solucan ve kurtları yiyerek beslenir. Göçmen kuşlardır.


Ünlü çizgi film karakteri Road Runner, aslında bir çöl koşarı’dır. Hızlı koşar ve her kaçış sahnesinde Beep, Beep sesi çıkartır. Çölde geçen çizgi filmde Wile E. Coyote adlı Çakal her seferinde Çöl koşarına yenik düşmektedir.

Çaylak

Çaylak - Ç hayvan isimleri
Çaylak - Ç hayvan isimleri

Atmacagiller familyasına ait gündüz avlanan etçil beslenen kuşlardır. Güçlü pençelere ve çengel şeklinde gagaya sahiplerdir. Çatal kuyruğa sahiptirler. Genellikle leşçi beslenirler. Küçük kemirgenler, küçük kuşlar ve sürüngenleri avlarlar.

Boyu 60 santim uzunluğunda, ağırlığı ise 600 gram ağırlığındadır. Açık kanat uzunluğu 155 santime kadar ulaşabilir. Göç eden yırtıcı kuşlardır.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski