Gurk tavuk kaç yumurtaya yatar ve gurk tavuğun altına kaç günlük yumurta konur merak ediyorsanız doğru adrestesiniz.

Ticari tavuk yetiştiriciliğinde kuluçka makinesiyle civciv çıkımı yapılmasına rağmen hobi kümeslerinde civciv çıkartmak için kuluçkaya yatan tavukları kullanmak hem keyifli hemde zahmetsizdir.

Gurk tavuk altına kaç yumurta konur?
Gurk tavuk kaç yumurtaya yatar?

Kuluçka döneminin başarılı geçmesi için gurk tavuğun altına yeterli miktarda yumurta koymak hayati önem taşır. Fazlası tüm yumurtaları çöp edebilir. Ayrıca konulacak yumurtanın kaç günlük olduğu da civciv oluşumunu etkileyin önemli unsurlardan bir tanesidir.

$ads={1}

Gurk tavuk altına kaç yumurta konur?

Gurk tavuk altına kaç yumurta konur sorusuna kümes’de beslenen tavuk cinsine göre cevap vermek gerekir. Tavuk cinsleri cüce boy, orta boy, dev boy olarak sınıflandırılmaktadır. Tavuğun cinsi ve boyuna göre kuluçkaya konulması gereken yumurta miktarı değişecektir. Örnek vermek gerekirse;
  • Gurk dev brahma tavuğu altına 12-16 adet kuluçkalık yumurta konulabilir.
  • Gurk hint tavuğu altına 10-14 adet yumurta konulabilir.
  • Gurk cüce cochin tavuğu 6-8 adet kuluçkalık yumurtaya yatması yeterli olur.
  • En doğru yöntem; Tavuk yumurtaların üstüne yattıktan sonra üstünü tamamen kapatıp kapatmadığını kontrol etmektedir. Tavuk yumurtaları altına gagasıyla iyice çekecektir. Siz kontrol edin eğer açıkta yumurta kalmıyorsa doğru sayıya ulaşmışsınız demektir.
Gurk tavuk kaç yumurtaya yatar sorusunun cevabı netleştiğine göre gurk tavuğun altına kaç günlük yumurta konur inceleyim.

Gurk tavuğun altına kaç günlük yumurta konur?

Tavuk kuluçkaya yatmaya hazırsa yeterli miktarda yumurta ve yeterince taze yumurta seçip altına koymak çok önemlidir. Günü geçmiş yumurtadan civciv çıkarmak imkansızdır.

Gurk tavuğun altına koyulacak yumurtanın en fazla 7 günlük olması tavsiye edilir. En iyi şartlarda saklanan kuluçkalık yumurtalar 15 güne kadar canlılığını koruyor olsa dahi çıkım oranı çok düşük olacaktır.
  • 1 ile 7 günlük kuluçkalık yumurtada çıkım oranı %65-80 arasıdır.
  • 7 ile 10 günlük kuluçkalık yumurtada çıkım oranı %40-60 arasıdır.
  • 10 ile 15 günlük kuluçkalık yumurtada çıkım oranı %20-40 arasıdır.
Gün geçtikçe kuluçkalık yumurtada çıkım oranı düşmektedir. Bu nedenle en taze yumurtaları kuluçkaya koymanız tavsiye edilir.

İlgili makale: Gurk tavuk yumurtlar mı?

Bonus : Tavsiye

Kuluçkaya yatan tavuğun atlına doğru sayıda yumurta koymak hayati önem taşımaktadır. Eğer yumurta sayısı fazla koyulacak olursa tavuk yumurtaları her çevirdiğinde birkaçı dışarıda kalacak ve embriyo gelişimi duracaktır.

Bu tarz durumlarda 21 gün sonunda en fazla %20’lik bir çıkım görülür. Buda 10 yumurtadan 2 adet civciv çıkacağı anlamına gelir. Bu nedenle çok yumurta koyarak riske girmeyin ve tavuğu gözlemleyerek karar verin.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski