H harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. H ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

Ayrıca, h harfi ile başlayan hayvan isimleri için İngilizce, Almanca, çevirilerini ayrı başlıklar altında sıralamayı unutmadık. Çocuklar özellikle sizlerin, hayvanlar hakkında bir kaç kısa bilgi ile eğlenceli ve eğitici vakit geçirmenizi umuyoruz.
 
Peki, H harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?
 • İsim, şehir, hayvan oyunu için ideal bir liste ile karşınızdayız. Eğer bu oyunda takılı kaldıysan h harfi ile hayvan isimlerinden birini kullanabilirsin.
 • H harfi ile başlayan hayvanlar ansiklopedisi oluşturabilirsiniz. Hayvanların isimleri yanı sıra temel özelliklerinden bahsettik. Bunlardan faydalanarak kendi hayvan ansiklopedini oluşturabilirsin.
 • Hayvan sözlük. H harfi ile hayvan isimleri ile Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca çevirilerini içeren bir sözlük oluşturmaya ne dersin?
$ads={1}

H Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

 • Hamam Böceği
 • Halı Böceği
 • Hamsi
 • Hayalet Vatoz
 • Hamster
 • Hani Balığı
 • Herkül Böceği
 • Hindi
 • Halka Kuyruklu Lemur
 • Hipopotam
 • Hint şebeği
 • Horoz
 • Horozbina Balığı
 • Hüthüt (İbibik kuşu)

Hüthüt Kuşu

Hüthüt kuşu - H hayvan isimleri
Hüthüt kuşu - H hayvan isimleri

H harfi ile hayvan isimleri listesinde ilk sırada Hüthüt Kuşu var. Bu kuş ismini hüt hüt şeklinde ötüşünden almaktadır aslında ismi İbibik kuşudur. İnce ve neredeyse 7 santim uzunluğa sahip gagaları bulunmaktadır. Başında uzun dik tüyler bulunur. Rengi turuncu ya da kahverengi olabilir.

Kuluçka dönemine giren hüthüt kuşu ortalama 6 yumurta yapar. Yumurta rengi turkuaz ile yeşil renk tonlarında. 16 gün süren kuluçka döneminde dişiyi erkek hüthüt kuşu besler.

Herkül Böceği

Herkül böceği - H hayvan isimleri
Herkül böceği - H hayvan isimleri

H ile başlayan hayvan isimleri listesinde 2. sırada Herkül Böceği var. Herkül böcekleri uçabilir ayrıca dünyanın en uzun böcek türüdür. Yaklaşık 2 santim boyunda olabilirler.

İsmini boyundan ve gücünden almaktadır. Herkül böcekleri kendi ağırlıklarının 850 katını taşıyabilmektedir. Eğer insanlar herkül gergedan böceği kadar güçlü olsaydı, 70 kiloya sahip bir insanın 59500 kilogram ağırlık kaldırabileceği anlamına gelmektedir.

Hamam Böceği

Hamam böceği - H hayvan isimleri
Hamam böceği - H hayvan isimleri

Hamam böceklerine ait yaklaşık 4.500 tür bulunmaktadır. Genellikle nemli ve ılık yerleri yaşam alanları olarak seçerler. Evleri istila edebilirler. Eve yerleşen haham böcekleri gece karanlığında aktif şekilde gezer.

Hamam böcekleri yemek yemeden günlerce yaşayabilir ama susuz hayatta kalamazlar bu nedenle genellikle su kaynaklarına yakın yerlerde gezinirler. Boyutlarına rağmen çok hızlı hareket ederler.

$ads={2}
 
Doğada böcekler, kuşlar, sürüngenler ve kemirgenler tarafından avlanırlar. Özellikle kertenkelelerin ana besin maddesi hamam böcekleridir.

Hayalet Vatoz

Hayalet vatoz - H hayvan isimleri
Hayalet vatoz - H hayvan isimleri

Hayalet Vatoz bilinen en büyük vatoz türüdür. Boyları yaklaşık 7 metre uzunluğunda olabilir. Geniş mağara benzeri ağzı bulunur. Vücut yapısı 3 gen çeklindedir.

Genellikle küçük balık sürülerinin içine dalarak büyük ağzıyla onları tümden yemeye çalışır. Köpek balıkları tarafından avlanırlar.

Hipopotam

Hipopotam - H hayvan isimleri
Hipopotam - H hayvan isimleri

Su aygırı ya da hipopotam. Sürüler halinde su birikintisi içinde yaşarlar. Sürünün bir erkek lideri olur ve diğer tüm dişilerle o çiftleşir. Eğer sürüde bulunan başka bir erkek dişilerden pay almak isterse ölümle sonuçlanan kavgalar ortaya çıkar.

Hipopotamlar için su çok önemlidir. Günlerinin çoğunu su içinde geçirirler ve nefes almadan su altında 1 dakika kalabilirler. Otçul beslenen canlılardır. Ortalama ağırlıkları 450 kilograma ulaşabilir.

Hamster

Hamster - H hayvan
Hamster - H hayvan

Günümüzün en popüler evcil hayvanı. Ortalama 10 ile 150 grama ağırlığında kemirgen canlılardır. Genellikle tohum ve kuru yemiş yerler. Kuyrukları kısadır ve boyları 15 ile 20 santim uzunluğundadır.

İyi tırmanırlar, renkleri ayırt edemezler ve görüşleri hiçte iyi sayılmaz. Koku alma duyuları çok keskindir. Yanaklarında bulunan keselerde yiyecekleri saklayarak yuvalarına taşırlar. İnsanlara uyumlu yaşama konusunda gayet başarılıdır.

Hindi

Hindi - H hayvan isimleri
Hindi - H hayvan isimleri

H harfi ile hayvan isimleri listesinde son sırada Hindi var. Yetişkin erkek hindiler 12 kilo ağırlığa ulaşabilirken dişi hindiler neredeyse bunun yarı ağırlığına ulaşır. Hindi eti en çok yılbaşı geçesi tüketildiği düşünülmektedir. Ülkemizde ticari hindi yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Hindiler 28 gün boyunca kuluçkaya yatar. Bir dönemde 30 yumurta üzerine yatabilirler. Hindiler genellikle İlk baharda 14 ile 20 yumurta yaptıktan sonra kuluçkaya yatar. Hindi yumurtası 75 gram ile 100 gram ağırlığında olabilir.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski