O harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. O ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

Ayrıca, o harfi ile başlayan hayvan isimleri için İngilizce, Almanca, çevirilerini ayrı başlıklar altında sıralamayı unutmadık. Çocuklar özellikle sizlerin, hayvanlar hakkında bir kaç kısa bilgi ile eğlenceli ve eğitici vakit geçirmenizi umuyoruz.
 
Peki, O harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?
 • İsim, şehir, hayvan oyunu için ideal bir liste ile karşınızdayız. Eğer bu oyunda takılı kaldıysan o harfi ile hayvan isimlerinden birini kullanabilirsin.
 • O harfi ile başlayan hayvanlar ansiklopedisi oluşturabilirsiniz. Hayvanların isimleri yanı sıra temel özelliklerinden bahsettik. Bunlardan faydalanarak kendi hayvan ansiklopedini oluşturabilirsin.
 • Hayvan sözlük. O harfi ile hayvan isimleri ile Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca çevirilerini içeren bir sözlük oluşturmaya ne dersin?
$ads={1}

O Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

 • Orangutan
 • Oklu Kirpi
 • Orman Tavuğu
 • Ova Tilkisi
 • Oluklu Kertenkele
 • Orman Toygarı
 • Orman Çıvgını
 • Orman Düdükçünü
 • Ortanca Ağaçkakan
 • Orkinos
 • Otocinclus
 • Ot Balığı
 • Okapi
 • Orfoz
 • Ophidion
 • Orman Tırmaşık kuşu
 • Oryantal Hamam Böceği

Orangutan

Orangutan – O hayvan isimleri
Orangutan – O hayvan isimleri

O harfi ile hayvan isimleri listesinde ilk sırada Orangutan var. Orangutanlar ortalama 40 ile 50 yıl arası yaşarlar. Ortalama ağırlıkları 50 ile 100 kilo arası değişmektedir. En uzunları 1,4 metreye erişebilir. Gebelik süresi 260 gündür.

Orangutanlar gruplar halinde yaşar ve yavrularına düşkünlük gösterirler. Günümüzde orangutanlar sadece Güney Asya’da bulunan Borneo ile Sumatra adalarında yaşarlar. Genellikle meyve ve ağaç yapraklarıyla beslenirler. Alev yapma yetenekleri bulunduğu için kalın kabuklu meyveleri taş kullanarak kırabilirler ve bu öğreti yaşlı aile bireyleri tarafından daha genç orangutanlara aktarılır. Ağaç oyuklarına ve termit yuvalarına sopa sokarak bu canlıları yerler.

Oklu Kirpi

Oklu kirpi - O hayvan isimleri
Oklu kirpi - O  hayvan isimleri

Oklu kirpi aslında kirpi değil bir kemirgendir. Ağırlıkları 16 kiloya, boyları 90 santime kadar ulaşabilir. Oklu kirpiler memeli canlılar arasında oka benzer dikenlere sahip tek canlıdır. Oklarını fırlattığına dair inanış yanlıştır. Kendilerini tehlikede hissettiklerinde her biri 40 santim uzunluğa ve 7 mm kalınlığa ulaşabilen sert dikenlerini kabartarak dikerler ve kendilerini savunurlar.
 
Gece aktiftirler. Kendi kazdıkları ya da diğer canlılar tarafından kazılmış topraktan tünellerde yaşarlar. Ot ve meyvelerle beslenirler. Dikenli kirpilere has bu savunma yöntemi avcılar tarafından caydırıcı olsa da onları avlamak imkansız değildir. Özellikle tek yaşayan çıta, leopar gibi yırtıcılar tarafından avlanmaktadır.

Orkinos

Orkinos - O hayvan isimleri
Orkinos - O hayvan isimleri

O ile başlayan hayvan isimleri listesinde 3. sırada Orkinos balığı bulunuyor. Orkinos balığı aslında çokça tükettiğimiz konserve ton balığıdır. Bu balıkların boyu 6 metreye ağırlığı ise 1 tona ulaşabilir.

Göçmen balıklardır, kendilerinden küçük balıkları avlayarak beslenirler. Grup halinde yaşar ve göç ederler. Saatte 70 kilometre hızla yüzerler. Uzunkanat orkinos, Kocagöz orkinos, Yazılı orkinos, Sarıkanat orkinos başta olmak üzere bilinen 12 türü bulunmaktadır.

Orman Tavuğu

Orman tavuğu - O hayvan
Orman tavuğu - O hayvan

Orman tavuğu bugün bildiğimiz evcil tavuklarının atası olarak kabul edilir. Her ikisi de sülüngiller familyasına aittir. Orman tavukları uzun mesafeleri uçamazlar.

Orman tavuğu ortalama 35 ile 50 santim uzunluğa 600 ile 1,5 kilogram ağırlığa sahip olan türleri bulunur. Bildiğimiz tavuklara nazaran oldukça küçüklerdir. Yuvalarını toprağa yaptıkları bilinmektedir. Gece ağaç dallarının üzerinde tünerler. Böcek, tohum ve çeşitli otlarla beslenirler. Doğada nadiren rastlanırlar, yırtıcılara karşı çok savunmasızdır.

Orman Toygarı

Orman toygarı - O hayvan isimleri
Orman toygarı - O hayvan isimleri

Orman toygarı, ormana yakın arazilere, meralara ve yaylalara yakın alanlarda yaşar. Çok küçük bir yapıya sahiptir ve başının üzerinde tüylerden oluşan dik bir tepe bulunur. Böcek ve tohumlarla beslenirler.

Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu başta olmak üzre ülkemizin neredeyse tamamında yaşam sürmektedir. Uzun soluklu ve melodik ötüşü vardır.

Okapi

Okapi - O hayvan isimleri
Okapi - O hayvan isimleri

Okapi ilk bakışta, arka kısmında zebraya benzeyen çizgileri ile zebrayı andırır. Boyu ve yapısı bir ata benzer. Kafası ise bir zürafayı andırır. Okapi zürafagiller familyasına ait geviş getiren, çift toynaklı memelilerdir.


Okapi, ortalama 2 metre uzunluğunda 1,5 metre boyunda ve 280 kilogram ağırlığında olurlar. Dişileri erkeklere göre daha büyüktür. Okapi günümüzde sadece Kongo Demokratik Cumhuriyeti sınırlarında bulunan, Ituri Yağmur ormanında yaşarlar. Yaşayan 25.000 okapi olduğu düşünülmektedir.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski