Ş harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. Ş ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

Ayrıca, ş harfi ile başlayan hayvan isimleri için İngilizce, Almanca, çevirilerini ayrı başlıklar altında sıralamayı unutmadık. Çocuklar özellikle sizlerin, hayvanlar hakkında bir kaç kısa bilgi ile eğlenceli ve eğitici vakit geçirmenizi umuyoruz.

Peki, Ş harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?
 • İsim, şehir, hayvan oyunu için ideal bir liste ile karşınızdayız. Eğer bu oyunda takılı kaldıysan ş harfi ile hayvan isimlerinden birini kullanabilirsin.
 • Ş harfi ile başlayan hayvanlar ansiklopedisi oluşturabilirsiniz. Hayvanların isimleri yanı sıra temel özelliklerinden bahsettik. Bunlardan faydalanarak kendi hayvan ansiklopedini oluşturabilirsin.
 • Hayvan sözlük. Ş harfi ile hayvan isimleri ile Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca çevirilerini içeren bir sözlük oluşturmaya ne dersin?
$ads={1}

Ş Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

 • Şebek
 • Şahin
 • Şili Orman Kedisi
 • Şakrak Kuşu
 • Şeker kuşu
 • Şempanze
 • Şişe Burunlu Balina
 • Şeritli Kurbağa
 • Şişen Engerek

Şebek

Şebek - Ş hayvan isimleri
Şebek - Ş hayvan isimleri

Köpeksi maymunlar familyasına ait primat cinsidir. Günümüzde bilinen 26 adet şebek türü bulunmaktadır. Resimde görmüş olduğunuz Sorguçlu Kara Şebeğe aittir.

Kara Şebek, Endenozya’nın kuzeydoğusundaki Sulawesi’de yaşayan bir eski dünya maymunu türüdür. Boyu 70 santime, ağırlığı ise 10 kiloya ulaşabilir. Gündüz saatlerinde aktif olarak yaşarlar. Genellikle vakitlerini karada yaşayarak geçirirler. Ağaçlara sadece güvende uyumak için kullanırlar.

Şişe Burunlu Balina

Şişe Burunlu Balina - Ş hayvan isimleri
Şişe Burunlu Balina - Ş hayvan isimleri

Görünümleri sebebiyle şişe burunlu balina adını almışlardır. Balinalarda biz insanlar gibi akciğerleri bulunur ve nefes almak için su yüzeyine çıkmak zorunda kalırlar.

Bu deniz memelileri diğer memeli canlıları gibi doğum yaparlar. Şişe burunlu balinanın gebelik süresi 12 aydır. Kuzey şişe burunlu balina ve Güney şişe burunlu balina olarak 2 türü bulunur. En büyüğü olan Kuzey şişe burunlu balinanın uzunluğu 9 metreye, ağırlığı ise 5,5 tona ulaşabilir.

Şahin

Şahin - Ş hayvan isimleri
Şahin - Ş hayvan isimleri

Şahin, atmacagiller familyasına ait türün ortak adı. Kanat uzunluğu 1,5 metreye ulaşabilir, ağırlıkları 2 kilo ağırlığa ulaşmaktadır. Havada saatte 200 kilometre hıza ulaşabilirler. Şahinler yırtıcı, avcı kuşlardır. Küçük kemirgenler başta olmak üzre, balıklar, kertenkeleler ve yılanları avlayarak beslenirler.

$ads={2}

Ülkemizde yaşayan en yırtıcı kuşlardan biri Kızıl Şahindir. Ülkemizin her bölgesinde görülebilir. Tek eşli olarak yaşarlar. Dişi, mart ayı sonu nisan ayının ilk haftaları 2-4 yumurta arası kuluçkaya yatar. Kuluçka süresi 35 gündür. Bu süreçte dişi ile erkek birlikte çalışır. 40 gün sonra yavrular yuvayı terk eder.

Şakrak Kuşu

Şakrak Kuşu - Ş Hayvan İsimleri
Şakrak Kuşu - Ş Hayvan İsimleri

Şakrak kuşu 24 gram ağırlığa sahip ötücü kuş türüdür. Kuyruk dahil uzunlukları 16 santime ulaşır. Kuyruk sokumu beyaz, kanatları kuyrukları siyah, kanat üstünde beyaz gri tüyler ve gövdesi kahverengi turuncu’dur. Dişi ve erkekte renk farklılığı pek görülmez. Gagaları kısa ve geniştir.

Küçük böcek ve meyve tohumlarıyla beslenirler. Ilıman iklim görülen bölgelerde yaşarlar. Yaz aylarında meyve tohumlarını yuvaya depolarlar ve tüm kış bunları tüketirler.

Şempanze

Şempanze - Ş Harfi ile Hayvan İsimleri
Şempanze - Ş Hayvan İsimleri

Afrika’da yaşayan iki şempanze türü bulunmaktadır. Bunlardan birisi Bayağı Şempanze diğeri ise Bonobu’dur. 6 milyon yıl önce insanın atası olan canlıdan ayrıldığına inanılmaktadır. Aslında insan dns ile Şempanze dns %97 oranında benzerlik gösterir. Şempanzeler için biz insanların evrim kuzeni denilebilir.


Şempanzeler gruplar halinde yaşar. Grup lideri ve diğer şempanzeler arasında büyük bir bağ bulunur. Sınırları ve içinde bulunan meyve ağaçlarını diğer gruplar ile paylaşmamak adına ölümle sonuçlanan kavgalar meydana gelebilir.
 
Şempanzeler dişleriyle sivrilikleri taşları kullanarak avlanırlar. Taş kullanarak kalın kabuklu meyveleri parçalar. Uzun çubuklar kullanarak termit yerler.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski