U harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. U ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

Ayrıca, u harfi ile başlayan hayvan isimleri için İngilizce, Almanca, çevirilerini ayrı başlıklar altında sıralamayı unutmadık. Çocuklar özellikle sizlerin, hayvanlar hakkında bir kaç kısa bilgi ile eğlenceli ve eğitici vakit geçirmenizi umuyoruz.
 
Peki, U harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?
 • İsim, şehir, hayvan oyunu için ideal bir liste ile karşınızdayız. Eğer bu oyunda takılı kaldıysan u harfi ile hayvan isimlerinden birini kullanabilirsin.
 • U harfi ile başlayan hayvanlar ansiklopedisi oluşturabilirsiniz. Hayvanların isimleri yanı sıra temel özelliklerinden bahsettik. Bunlardan faydalanarak kendi hayvan ansiklopedini oluşturabilirsin.
 • Hayvan sözlük. U harfi ile hayvan isimleri ile Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca çevirilerini içeren bir sözlük oluşturmaya ne dersin?
$ads={1}

U Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

 • Uskumru
 • Uakari
 • Uğur Böceği
 • Uyuz Böceği
 • Ustura Balığı
 • Uria
 • Uçan Balık
 • Uluyan Maymun
 • Üç Dikenli Balık
 • Un Güvesi
 • Üveyik

Uluyan Maymun

Uluyan Maymun – U hayvan isimleri
Uluyan Maymun – U hayvan isimleri

Uluyan maymun, Otçul beslenen 90 santim boyunda ve ortalama 7 kilogram ağırlığında yeni dünya maymunlarıdır. Bu maymunlar keşfedilmeden önce uluma sesleriyle insanlara korku salmışlardır.

Sesleri duyan insanlar canavarlar tarafından istilaya uğradıklarını düşünmüşlerdir. Dünya üzerinde balinalardan sonra en fazla ses çıkaran canlı olma unvanına sahiptirler. Uluyan maymunlar gırtlaklarını balon gibi şişirerek uzun soluklu şekilde ulurlar.

Uğur Böceği

Uğur Böceği – U hayvan isimleri
Uğur Böceği – U hayvan isimleri

Yararlı böceklerdir. Biyolojik mücadelede kullanılırlar. Yaprak bitleri ve zararlı mantar oluşumlarını yedikleri için bitkilerde oluşan hastalıkları önlerler. Bu nedenle adı Uğur getiren böcek olarak bilinmektedir.

Kırmızı, sarı, pembe renklerde olabilirler. Kanatları açılan 2 kabuk tarafından korunmaktadır. yumurtlayarak çoğalırlar.

Uçan Balık

Uçan Balık - H Harfiyle Hayvan İsimler
Uçan Balık - H Hayvan İsimler

Uçan balık, yüzgeçlerini kanat gibi kullanarak kısa mesafeleri uçabilen 64 balık türüne verilen ortak isimdir. Bu balıklar uçarken hızı saatte 7 kilometre hıza ulaşabilir ve 400 metre mesafe kat edebilirler. Bilinen en uzun uçuş, 45 saniye olarak kayıt altına alınmıştır.

Bu balıklar Japon mutfağında çok tercih edilir. Çeşitli yemekleri yapıldığı gibi kurutularak tüketilmektedir. Işıkla avlanan bu balıkları yakalamak için farklı metotlarda geliştirilmiştir.

Üveyik

Üveyik - Ü hayvan
Üveyik - Ü hayvan

Güvercingiller familyasına ait göç eden kuş türüdür. Üveyikler eti için avlanmaktadır. Ayçiçeği ve tohumlar ile beslenirler. Nisan ayından itibaren ülkemize gelir ve Eylül ayında güneye göç eder.

Ortalama 4 ile yıl yaşarlar ve 200 grama ağırlığa ulaşırlar. Sürü halinde yaşarlar.

Uskumru

Uskumru - U harfiyle başlayan Hayvan isimler
Uskumru - U Hayvan

Uzunluğu ortalama 35 ile 50 santim arasındadır. Ağırlıkları 200 gram ile 450 gram arasında olabilir. Uskumrugiller familyasına adını veren örnek balık türüdür. Akdeniz, Karadeniz ve Marmara denizinde yaşarlar.


Ülkemiz denizlerinde yaşıyor olması yemek kültürümüzde yer almasına sebep olmuştur. Eti lezzetli ve maddi açıdan değerlidir. İstanbul boğazında bulunan bir çok balık restoranına ismi ilham olmuştur.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski