Z harfi ile hayvan isimleri hakkında fikir arıyorsanız doğru adrestesiniz. Z ile başlayan hayvan isimlerini içeren uzun bir listeyi sizler için hazırladık.

Ayrıca, z harfi ile başlayan hayvan isimleri için İngilizce, Almanca, çevirilerini ayrı başlıklar altında sıralamayı unutmadık. Çocuklar özellikle sizlerin, hayvanlar hakkında bir kaç kısa bilgi ile eğlenceli ve eğitici vakit geçirmenizi umuyoruz.
 
Peki, Z harfi ile hayvan isimleri listesini kullanarak ne gibi etkinlikler yapabilirsin?
 • İsim, şehir, hayvan oyunu için ideal bir liste ile karşınızdayız. Eğer bu oyunda takılı kaldıysan z harfi ile hayvan isimlerinden birini kullanabilirsin.
 • Z harfi ile başlayan hayvanlar ansiklopedisi oluşturabilirsiniz. Hayvanların isimleri yanı sıra temel özelliklerinden bahsettik. Bunlardan faydalanarak kendi hayvan ansiklopedini oluşturabilirsin.
 • Hayvan sözlük. Z harfi ile hayvan isimleri ile Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca çevirilerini içeren bir sözlük oluşturmaya ne dersin?
$ads={1}

Z Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

 • Zargana
 • Zebra
 • Zebra Balığı
 • Zürafa
 • Zürafa Böceği
 • Zırhlı Soreks
 • Zebu
 • Zingel

Zürafa Böceği

Zürafa Böceği - Z hayvan
Zürafa Böceği - Z harfi ile hayvan isimleri

Zürafa böcekleri uzun bir boyuna sahiptir. Çiftleşme döneminde daha uzun boyna sahip olan erkekler dişiler tarafından çekici bulunur. Diğer erkekler ile kavda ederken boyunlarını kullanırlar. Madagaskar’da oldukça çok bulunur. Ağaç üzerinde yaşarlar ve ağaç yapraklarıyla beslenirler. Görünümleri dolasıyla oldukça ilgi görürler.

Zebra

Zebra - Z hayvan
Zebra - Z hayvan

Yapılan bir araştırmaya göre zebralar dünyada yaşayan en az stres altında olan canlıdır. Hafızalarının çok kısa olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle evcilleştirilme çabaları başarısız olmuştur. Sürü halinde yaşarlar. Beyaz postlarının üzerinde siyah kalın çizgiler bulunmaktadır. Bilim insanları tarafından siyah kürke sahip oldukları ve beyaz çizgili desenler oluşturdukları söylenmektedir.

$ads={2}

Zebra saatte 65 kilometre hızla koşabilirler. Türlerine göre en ağırları 400 kilogram, uzunlukları ise 3 metredir. Afrika’da yaşarlar.

Zürafa

Zürafa - Z Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri
Zürafa - Z Hayvan İsimleri

Zürafa günümüzde nesli tükenmemiş olan en uzun kara memelisidir. Yetişkin erkek zürafalar 7 metre uzunluğa dişiler ise 5 metre uzunluğa ulaşabilmektedir. Ortalama ağırlıkları 800 kilogram ile 1 tona ulaşabilir. Gebelik süreleri 15 aydır. Afrika’da yaşarlar.

Uzun boyları sayesinde diğer otçul memelilerin uzanamadığı Akasya ağaçlarına ait yaprakları yerler.Zürafalar büyük sürüler halinde yaşarlar. Yetişkin bir zürafayı avlamak ancak grup işidir ve anca aslanlar tarafından yapılabilir.


Zargana

Zargana - Z hayvan isimleri
Zargana - Z hayvan isimleri

Zargana, diğer bilinen adıyla Sargan. Uzunlukları 60 santim ile 1 metre arasında olabilir. İnce, uzun ve kılçıklı bir balık türüdür. Marmara, Karadeniz ve Akdeniz’de yaşamaktadır. Kendisinden küçük balık türleri ile beslenir. Gece avcılığı ışık tutarak yapılmaktadır.

Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski