Kısaca Divertikulit nedir ? Tıpta Belirtileri ve tedavisi
Divertikülit nedir? 

Divertikülit, Kalınbağırsak divertikülünün iltihabıdır.

Divertikülit belirtileri: Batın sol aşağı kısmında ağrı, ishal veya kabızlık. Bu ağrı krizleri, uzun bir süre tekrarlayabilir. Hastalık ağır ise, ihtihaplı divertikül patlayıp, peritonit'e yol açabilir. (bkz: peritonit), fakat bu patlama bütün batın boşluğunu ilgilendirmeyebilir. Bazen iltihap, ancak komşu dokulara ve organlara yayılailir veya divertikül, mesane veya diğer bir bağırsak kısmı içine patlayıp, bir fistül meydana getirebilir (bkz: fistül).

Bağırsak içinde kanama olabilir ya da iltihaplı divertikül'ün üstü omentum'la kaplanıp, bu kitle büyük bir tümör oluşabilir. Bu son halde, ayrıca bağırsak tıkanıklığında varsa, durum kötü huylu tümör varlığıyla karıştırılabilir ve ayırıcı teşhis ancak ameliyatla konulabilir.

Divertikülit Tedavisi: Bir divertikülit krizi teşhis edilebilir ve kötü huylu tümörden şüphe edilmezse, hasta yatırılır, sıvı gıda ve antibiyotikler verilir. Teşhis hakkında şüphe olursa, ya bağırsak tıkanır veya bir fistül oluşursa, ameliyat gerekir ki buda genellikle bir kolostomi operasyonudur. (bkz:kolostomi )Yorum Yaz

Daha yeni Daha eski